Tritisućljetnu Pulu posjetilo je kroz njenu povijest mnogo poznatih osoba. Od Dantea Alighierija, Michelangela Buonarrotija, Napoleona, Jamesa Joycea, pa do Elizabeth Taylor, Sofije Loren, Richarda Burtona, Nastassje Kinsky, Stinga, Luciana Pavarottija, Jose Carrerasa, Andree Boccelli, Placida Domingo, Paca de Lucia… i zaista mnogih drugih. No Pula se ponosi i s nekoliko vrlo značajnih ljudi koji su u našem gradu rođeni, iako neki od njih i nisu dugo tu obitavali.
Alida Valli
Alida Valli, punim imenom Alida Maria Laura von Altenburger rođena je u Puli 1921. godine, s petnaest godina otišla je u Rim, gdje je pohađala, školu za filmske umjetnike i redatelje.
Značaj Alide Valli najbolje oslikavaju rečenice izgovorene 2006. kada je preminula. Ured gradonačelnika Rima Waltera Veltronija objavljujući njenu smrt tada je kazao kako je talijanski film izgubio jednu od svojih najizražajnijih i najupadljivijih lica. O smrti Alide Valli u svom obraćanju govorio je i predsjednik Italije, Carlo Azgelio Ciampi rekavši kako je njeno preminuće težak gubitak za kino, kazalište i talijansku kulturu.
Valli je glumila u brojnim komedijama, pokazala svoj dramski talent u filmu Marija Soldatija ‘Picolo mondo antico’. Glumila je i u Hitchcockovom filmu. Radila je s Viscontijem, Franjuom, Pasolinijem, Bertoluccijem, Argentom….
Ime poznate glumice, rodom Puljanke danas nosi gradsko kino. Zove se jednostavno Kino Valli — filmskoj divi u čast.
Sergio Endrigo
Jedan od najpoznatijih talijanskih kantautora, čije se pjesme i danas vrte na talijanskim radio postajama, Sergio Endrigo rođen je u Puli 1933. godine.
Sa 14 godina Sergio zajedno s majkom napušta Pulu i seli u Italiju. Putovanje na brodu ‘Toskana’ opjevao je u svojoj popularnoj skladbi ‘L’ arca di Noe’, a nostalgiju za svojim rodnim gradom pokazao je i u pjesmi ‘Scende la notte’.
Sergio Endrigo jedan je od pionira moderne talijanske kancone, svjetski je poznati kantautor i šansonjer koji je imao velik utjecaj na Arsena Dedića. Zahvaljujući njemu 1990. godine još je jednom posjetio Pulu.
Skulptura Noina arca postavljena u pulskom parku nadomak Arene podsjeća da je u našem gradu rođen veliki glazbenik, dobitnik mnogih nagrada na popularnom Sanremu.
Antonio Smareglia
Veliki istarski skladatelj Antonio Smareglia rodio se u Puli 1854. godine u kući blizu Foruma. Tada se ulica zvala Via Nettuno, a danas je to Augustov prolaz 3. Godine 2004. u kući je otvorena spomen soba skladatelja.
Mada je proputovao niz zamalja Smareglia nije nikada zaboravio Istru te se uvijek vraćao na rodnu grudu, kako u Pulu tako u Vodnjan od kuda je bio njegov otac, ili u Fažanu u jednu vilu koje danas više nema. Vilu je nazvao Oceanija po svojoj poznatoj operi.
Njegova djela izvodila su se u Milanu, Parizu, New Yorku, Dresdenu, Trstu, Veneciji, Beču, Pragu, Novari, Torinu, Rimu, Ljubljani, Udinama… i naravno u kazalištima u Hrvatskoj.
Antonio Smaregila umro je 1929. godine.
Antun Motika
Antun Motika, jedan od najvažnijih hrvatskih slikara, koji je 1992. umro u Zagrebu u 90. godini, rođen je 1902. u Puli u obitelji vinara.
Početkom tridesetih otišao je u Pariz gdje je došao u doticaj s Picassom i Matissom. Neko je vrijeme živio u ateljeu sa Željkom Hegedušićem, Edom Kovačevićem i Vanjom Radaušem. Kasnije je u svojim zabilješkama često spominjao kako je Picassov način rada ostavio traga na njegove studije i skulpture.
Godine 2006. Motikini nasljednici darovali su njegovu ostavštinu Puli. Djela Antuna Motike predstavljaju se u odabranim ciklusima u Gradskoj galeriji u Kandlerovoj.