Indonezijski dani u Puli

Indonezijski dani u Puli dvodnevna su kulturna manifestacija koja će se održati 14. i 15. svibnja 2026., donoseći bogat program posvećen predstavljanju indonezijske umjetnosti, tradicije i suvremene kulture.

U organizaciji Veleposlanstva Republike Indonezije u RH i uz suradnju Turističke zajednice Grada Pule.

Radi se o dvodnevnom kulturnom programu posvećenom predstavljanju bogate indonezijske umjetnosti, tradicije, plesa, filma i multimedije.

Program će se odvijati u Puli  na nekoliko lokacija u gradu: u ECPD – Europski centar za mir i razvoj, trgu Forum te u Kino Valli, a građanima i posjetiteljima pružit će jedinstvenu priliku za upoznavanje suvremene i tradicionalne kulture Indonezije.

Manifestacija započinje u četvrtak, 14. svibnja, u 10.00 sati otvorenjem za posjetitelje multimedijske izložbe i izložbe tradicionalnog indonezijskog batika u prostoru ECPD-a, a svečano otvorenje izložbi održati će se u 19 sati također 14.5.2025. godine. Batik, tradicionalna tehnika oslikavanja tkanine voskom, dio je UNESCO-ove nematerijalne kulturne baštine, a kroz izložbu i prezentaciju publika će imati priliku upoznati njegovu važnost u svakodnevnom životu i kulturi Indonezije.

Svečano otvorenje obilježit će obraćanje veleposlanice Republike Indonezije, uz predstavljanje umjetnika i programa manifestacije. Večernji program na Forumu donosi atraktivne izvedbe tradicionalnih indonezijskih plesova Yapong i plesa s Kalimantana, kao i program „Kako nositi batik“, tijekom kojeg će umjetnica Avy predstaviti spoj tradicionalne i suvremene indonezijske mode kroz modne prikaze i video projekcije.

Drugog dana manifestacije, u petak 15. svibnja, naglasak će biti na edukativnim i interaktivnim sadržajima. Posjetitelji će moći sudjelovati u stručnim vodstvima kroz izložbe

Organizirane su i radionice: radionica batika održat će se za Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, dok će multimedijska radionica biti realizirana u suradnji s udrugom Sonitus odnosno organizatorom Visalia Festivala. Plesnu radionicu tradicionalnih indonezijskih plesova vodit će se u plesnom studiu Saltatrix za njihove članove.

Manifestacija će biti zaključena besplatnom projekcijom nagrađivanog filma „Monisme“ redatelja Riar Rizaldi u Kino Valli s početkom u 19.00 sati. Ovaj film predstavlja studiju slučaja ekološkog poremećaja, s najaktivnijim indonezijskim vulkanom Mount Merapi u samom središtu zbivanja.

Pozivamo sve građane da posjete manifestaciju „Indonezijski dani“ i upoznaju se sa indonezijskom kulturom.